HomeVincents Arhitekti uzvar Daugavpils upes krasta promenāžu skiču projektu konkursā
 
Vincents Arhitekti uzvar Daugavpils upes krasta promenāžu skiču projektu konkursā
03.11.2014

Vincents Arhitektu komandai jau piekto reizi pēc kārtas padevies izcils starts atklātā skiču konkursā- iegūta augstākā vieta konkursā „DAUGAVAS LABĀ KRASTA PIEKRASTES TERITORIJU ATTĪSTĪBAS KONCEPCIJA DAUGAVPILS PILSĒTAS TERITORIJĀ”.

Projekts ir ļoti svarīgs Latvijas otrās lielākās pilsētas attīstībā. Jaunais upes parks veidos Daugavpils jauno seju, piedāvājot plašas atpūtas un kultūras iespējas pilsētas iedzīvotājiem un viesiem, apvienojot Daugavpils cietoksni ar M. Rotko muzeju un citas pilsētas daļas vienotā tīklā. Projekta pdf prezentacija: 
Cietokšņa promenāde>>
Bruģu ielas promenāde>> 

Daugavpils atrašanās upes krastā sniedz daudzpusīgas pilsētbūvnieciskās un arhitektoniskās attīstības iespējas. Ūdens ir viens no skaistākajiem un dzīvīgākajiem elementiem, lai pilsētā radītu augstākas kvalitātes vidi ar skaidru identitāti. Daugavpils Upes parka koncepcija piedāvā Daugavas malas attīstības vīziju, kas paaugstinās pilsētas vides kvalitāti, ļaujot jaunā līmenī izbaudīt pilsētas bagāto vēsturi, kultūru un skaisto dabu.

Galvenie ieguvumi no projekta realizācijas:

  • Īstenojot Upes parka koncepciju, Daugavpilij tiek radīta jauna dominante, uzlabota iedzīvotāju atpūtas kvalitāte un koordinēti pārējie pilsētas organizācijas elementi.
  • Upes parka koncepcijas realizācija Daugavpilij radīs jaunu, 21. gadsimtam atbilstošu identitāti. Tās pamatā būs augstvērtīga pilsētvides, kultūras, vēstures un mākslas savstarpēja mijiedarbība.
  • Projekts ļaus jaunā līmenī izbaudīt kvalitātes, ko sniedz pilsētas atrašanās pie Daugavas - ūdens tuvumu, izteiksmīgas ainavas un sabiedrisko dzīvi.

Daugavpils Upes parks ir gājēju un veloceļu veidots promenāžu loks, kurā savienotas 10 idejiski un funkcionāli atšķirīgas zonas. Piecus kilometrus garo Upes parka loku veidos Cietokšņa promenāde, Bruģu ielas promenāde, kā arī citas jaunas kultūras, atpūtas un dabas vērošanas promenādes.

Upes parks palīdzēs savā starpā savienot vairākas pilsētas daļas, nodrošinot drošu gājēju un velotransporta kustību. Piemēram, Grīvas iedzīvotājiem būs ērti nokļūt Gajokā, vai Judovkas iedzīvotājiem - Cietokšņa rajonā. Jaunā gājēju tilta izbūve uz dzelzceļa tilta balstiem noslēgs upes parka loku un savienos to ar pilsētas rietumu daļu.

Promenādi galvenais organizējošais elements ir gājēju taka un veloceļš, pie kura tiek piesaistīta pastaigu taka un funkcionālie elementi, piemēram, laukumi, atpūtas un dabas vērošanas vietas.

Projekta promenādes tiek organizētas ar speciālu ģeometrisku tīklu, kas sadala tās piecos mazākos funkcionāli atšķirīgos posmos. Ģeometriskā tīkla mērogs un atsevišķo posmu izmērs atbilst Daugavpils pilsētas kvartāla mērogam. Speciālais ģeometriskais tīkls respektē blakus esošās apbūves kontekstu, turpinot pilsētbūvnieciskās tradīcijas. Promenāžu uzbūves principu (piecas funkcionālās zonas) var salīdzināt ar filmu, kuru veido vairāki secīgi kadri un kuru iespējams izbaudīt kustībā. Promenāžu attīstības koncepcijā ir svarīga posmu secība, to funkcionālā un idejiskā nozīme, kas veido apmeklētāja psihoemocionālo baudījumu.

Vincents Grupa vadītāja: Guna Eglīte
Projekta vadītājs: Ojārs Šablovskis
Projekta grupa: Jurģis Vizulis, Laura Meija, Ingrīda Dreimane, Jūlija Kononova, Baiba Drengere
Mākslinieciskais direktors: Māris Grodums